Kształcenie ma sens !! Przyjdź do nas !!  

» W hołdzie Bohaterom, o których pamięć miała zaginąć

Data dodania: 2018-03-11 11:38:00

Z okazji święta państwowego ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej na dzień 1 marca jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" społeczność  Szkoły Podstawowej dla Dorosłych podobnie jak kilka dni wcześniej słuchacze szkół zaocznych,  oddała hołd  Żołnierzom Niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę przeciwko komunistycznemu zniewoleniu.

Podczas uroczystego apelu słuchacze klasy siódmej szkoły podstawowej oraz klas trzecich gimnazjum przypomnieli m.in. o Zygmuncie Szendzielarzu  „Łupaszce”, Hieronimie Dekutowskim  „Zaporze”, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, o siedemnastoletniej Danucie Siedzikównie  ,,Ince”, Feliksie Selmanowiczu  ,,Zagończyku”- postaciach nietuzinkowych, szlachetnych i symbolicznych oraz ostatnim ukrywającym się partyzancie - Józefie Franczaku ps. "Lalek", który zginął w walce z obławą bezpieki w październiku 1963 r. Komuniści chcieli zatrzeć Ich pozytywną historię, więc przez lata przedstawiali ich jako bandytów. „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy” –  te słowa wiersza Zbigniewa Herberta dotyczące żołnierzy polskiego, powojennego, antykomunistycznego podziemia, należą już do przeszłości, gdyż od początku lat dziewięćdziesiątych narasta społeczny ruch przywracania dobrej pamięci "Żołnierzy Wyklętych", którzy dali świadectwo męstwa, honoru i niezłomnej postawy patriotycznej oraz  oddali życie w obronie Ojczyzny.

W tym roku już po raz ósmy uczciliśmy pamięć wszystkich ,,Pięknych i Niepokonanych”, o których trzeba mówić i wspominać, aby starsi nie zapomnieli, a młodzi wiedzieli i pamiętali. 

 Polecamy
Osób Online: 2 / Czas gen. strony: 0.01102
Copyright © 2014 ckustalowawola.pl