Kształcenie ma sens !! Przyjdź do nas !!  

» 11 listopad 1918 - rys historyczny o cudzie niepodległości.

Data dodania: 2018-11-06 20:47:00

Polski nie da się ani wymodlić, ani wygadać, ani wyżebrać, ani wyszachrować. Trzeba ją zdobyć krwią własną i cudzą" –  Józef Piłsudski.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów- niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność.

         A o tym, jak bardzo nasi przodkowie chcieli decydować o swoim losie, świadczą chociażby słowa Adama Mickiewicza, który w Księdze Pielgrzymstwa Polskiego napisał:

O wojnę powszechną za Wolność Ludów – prosimy Cię Panie! O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie...”.

Trudno się zatem dziwić, że kiedy pierwsza wojna światowa ponownie wywołała sprawę polską, w Polaków wstąpił nowy duch. Po latach zapomnienia i beznadziei wiara ożyła w ich sercach i umysłach. I co najważniejsze – przerodziła się w czyn. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były na polach bitew i na dyplomatycznych salonach. Determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces.

Za symboliczny dzień odzyskania niepodległości Polski uznano 11 listopada 1918 r.  Wówczas toRada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemuwładzę wojskową   i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny.

Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... Ludzie śpiewali; „I ni z tego, ni z owego była Polska na pierwszego". Wszyscy oszaleli ze szczęścia. Znowu wszyscy byli razem. Zaborcy przegrali, wszyscy razem i każdy z osobna. To był cud, najprawdziwszy cud. Nikt nie rozumiał, jak to było możliwe, ale taka już jest natura cudu, że nie wszystko da się wyjaśnić.

Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice.  29 listopada 1918 r. Józef Piłsudski zwracając się w Belwederze do grona najbliższych współpracowników tak mówił o odzyskanej niepodległości: „Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki (...) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach.

Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami.

Ta szczególna rocznica zachęca nas do wspólnego świętowania, organizacji i uczestniczenia w różnych działaniach na rzecz godnego uczczenia 100-lecia wolnej Polski, które pozwolą nam pokazać jak wielką wartością jest dla nas Nasza Ojczyzna.

CKUiODiDZ w Stalowej Woli   jako placówka oświatowa przyłączyła się do akcji promowania wśród dorosłych wielkiego cudu 100- lecia odzyskania wolności przez nasz kraj poprzez organizację  uroczystych apeli, lekcji muzealnych oraz konkursów.

 Polecamy
Osób Online: 2 / Czas gen. strony: 0.00851
Copyright © 2014 ckustalowawola.pl