Nawet nie będąc tego świadomym, z chemią stykamy się na co dzień. Ta gałąź nauki odgrywa istotną rolę w naszym życiu, dlatego  powinno doceniać się pracę wszystkich osób związanych z chemią zawodowo, czy też hobbystycznie. Realizacją tego przedsięwzięcia zajęli się członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, którzy zajmują się propagowaniem wiedzy i pracy z zakresu chemii, dając początek świętu Dzień Chemika. Jest on obchodzony corocznie w pierwszą niedzielę czerwca.

W ramach uczczenia tego Dnia, uczestnicy turnusu dla młodocianych pracowników z klasy drugiej w zawodzie fryzjer branżowej szkoły I stopnia  wzięli udział w  zajęciach z chemii fryzjerskiej,

W pierwszej części zajęć słuchacze rozwiązywali test, dotyczący wiedzy z zakresu zastosowania chemii szeroki pojętej we fryzjerstwie. Test dotyczył zastosowania ziół i różnych substancji biologicznie czynnych w preparatach fryzjerskich, ich działanie na włosy   i skórę głowy.  Pytania dotyczyły również zależności pomiędzy chemią a preparatyką kosmetyków fryzjerskich i ich zastosowaniem praktycznym. Młodociani uczniowie wykazali się dobra znajomością zagadnień. 

W drugiej części zajęć, słuchacze słuchacze losowali zadanie, które polegało na wyszukaniu, korzystając z zasobów Internetu i swojej wiedzy,  receptury  kosmetyku do pielęgnacji włosów i skóry głowy o różnym zastosowaniu i rożnej formie kosmetycznej. Przepisy domowych kosmetyków okazały się bardzo ciekawe. Na zakończenie zajęć zostały przeanalizowane zalety samodzielniej produkcji kosmetyków.