W środę, 4 września oraz w sobotę, 7 września br. słuchacze Naszej Szkoły wzięli udział w  ósmej edycji Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie 2019 pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała Polakom do czytania osiem polskich nowel: „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej, „Dym” – Marii Konopnickiej, „Katarynka” – Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Brunona Schulza, „Orka” – Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego, „Sachem” – Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryka Rzewuskiego.

W uzasadnieniu wyboru tekstów do czytania Prezydent podkreślił, że ich „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

Nauczyciel języka polskiego wprowadził słuchaczy w tematykę nowelistyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów z drugiej połowy XIX wieku. Do wspólnego czytania wybrano nowele pozytywistyczne: „Dym” Marii Konopnickiej oraz „Katarynka” Bolesława Prusa.

Dla wszystkich było to ciekawe i uwrażliwiające na literaturę polską przeżycie. Słuchacze z dbałością, zaangażowaniem, w przyjaznej atmosferze czytali nowele i zdeklarowali chęć wzięcia udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania.